Obľúbené 0 Porovnanie 0

Ako vybrať chladničku?

Čaká vás výber novej chladničky? Pozrite sa na hlavné body, na ktoré pri jej výbere netreba zabudnúť a uľahčia vám jej výber.

Obsah

  1. Dvakrát meraj, raz sťahuj chladničku.
  2. Pozor, rohy a dvere!
  3. Magnetky alebo jednotný dizajn?
  4. Aby bola tak akurát.
  5. A nemala by moc utrácať!
  6. Bez námrazy? Bez práce a vyššej spotreby.
  7. Vychytávky na maškrty.
  8. Čerešničky na torte.

Dvakrát meraj, raz sťahuj chladničku.

Stanovte si, kde chladnička bude. Či už kvôli rozmerom, tak kvôli vzdialenosti od kuchynskej linky.

Umiestnenie

Chladničku používame pri varení neustále. Pokiaľ to ide, snažte sa ju preto mať vždy umiestnenú v kuchyni, nech se nenabeháte, a v dostatečnej vzdialenosti od variacej zóny, aby sa neohrievala od rúry. V malých bytoch a garzónkach myslite tiež na hlučnosť chladničky. Ideálne by mala mať 40 db a menej.

Hlucnost-SK-1200-px

Rozmery

Zmerajte si šírku a hĺbku vymedzeného priestoru. Výška je väčšinou bez problémov, ale pozor pri skosených stropoch! Priestor zmerajte radšej viackrát, predsa len lepšie dvakrát natiahnuť meter ako sťahovat chladničku tam a späť.

Keď budete mať pred sebou konkrétne chladničky, myslite tiež na nábeh dverí, predovšetkým pokiaľ je vedľa chladničky linka. Vďačné sú chladničky s dverami bez nábehu vďaka pántom SmoothFit.

IMG_2048

IMG_2043

Pozor, rohy a dvere!

Veci, na ktoré najčastejšie zabudneme – či sa v priestore s chladničkou vôbec vytočíme a šírka zárubní. Pokiaľ chýba len nejaký centimetrík, pomôže vyberať chladničku s integrovaným držadlom.

IMG_2053

Pokiaľ je tých centimetrov navyše viac, u chladničiek Beko je možné dvere odmontovať. U chladničiek bez displeja vo dverách to podľa návodu zvládnete sami, u tých s displejom bude potrebná pomoc nášho technika.

Magnetky alebo jednotný dizajn?

Okrem toho, že sú voľne stojace chladničky vhodným priestorom pre zberateľov magnetiek, ponúkajú tiež širší výber čo sa rozmerov a výbavy týka. Majte ale na pamäti, že okolo chladničky a za ňou musí byť dostatočný priestor pre odvetrávanie. Ak preferujete jednotný dizajn kuchyne a nechcete mať medzi chladničkou a linkou medzery, je jasnou voľbou tá vstavaná.

IMG_2056

Aby bola tak akurát.

Pri zbytočne veľkej chladničke budete platiť za chladenie vzduchu, pri malej sa zas k svojmu obľúbenému jogurtu budete probojovávať cez pyramídu syrov a zeleniny. Takže aby ste vybrali presne takú chladničku, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám, spočítajte, koľko vás je v domácnosti a podľa toho vyberte tu správnu kapacitu. Štvornohých miláčikov asi počítať nemusíte, ale pokiaľ sa vaše 50-kilové zvieratko nezaobíde bez kusu mäsa denne, radšej počítajte aj s ním.

Objem-SK-1200-px

A nemala by moc utrácať!

Spotreba a energetická trieda

Chladničky bežia stále: 24 hodín denne a 365 dní v roku. Preto je dobré zamerať sa aj na jej energetickú triedu. Tu ojedinele platí, čím viac, tým lepšie, takže čím viac plusiek za áčkom, tým úspornejšia prevádzka. K nej prispievajú aj také vychytávky ako invertorový kompresor, ktorý má nižšiu spotrebu než ten klasický, alebo kovová zadná stena chladničky, ktorá akumuluje chlad a lepšie vyrovná rozdiel teplôt po otvorení.

IMG_2049

Úsporné režimy

Vhod prídu tiež úsporné režimy. Jedným z nich je Eco režim: moc ho nebudú mať radi noční maškrtníci, pretože zníži spotrebu chladničky v prípade, že ju nikto 8 hodín neotvorí. Ďalším užitočným je Holiday režim. U neho teda musíte vopred vybieliť chladničku, ale keď idete na dovolenku, tak sa to hodí, pretože mraznička stále pobeží a chladiaca časť bude vypnutá.

Bez námrazy? Bez práce a vyššej spotreby.

Pri výbere uvažujte aj o tom, či sa pri chode chladničky tvorí námraza. Pri chladničke na chalupu to asi vadiť nebude, pretože ju asi budete vypínať, ale pri chladničke domov stojí za to zvážiť chladničku s NeoFrost®.

NeoFrost-SK

To sú dva chladiace okruhy, pre chladiacu časť zvlášť, pre mrazničku zvlášť, vďaka ktorým chladnička funguje bez námrazy, takže ju nemusíte vypínať, odmrazovať, alebo dolovať jedlo z mrazničky kladivom.

Oproti tomu MinFrost® síce tvorbe námrazy úplne nezabraňuje, ale aspoň ju obmezuje na minimum, takže chladničku nemusíte odmrazovať tak často.

Vychytávky na maškrty.

Či má chladnička špeciálnu priehradku na uskladnenie a predĺženie čerstvosti potravín, asi nebude úplne rozhodujúca vec pri jej výbere. Ak sa však nemôžete rozhodnúť, priehradka EverFresh+® alebo zóna s modrým svetlom by mohla byť rozhodujúca. Obe zóny predĺžia čerstvosť potravín, ale líšia sa tým, že priehradka s aktívnym modrým svetlom pomáha uchovať v ovocí a zelenine viac vitamínov, ich chuť a farbu, zatiaľ čo EverFresh+® sa hodí predovšetkým na uskladnenie potravín ako sú mäso a syry, pretože poskytuje nižšiu teplotu a ideálnu vlhkosť.

Beko EverFresh+ lifestyle image

Čerešničky na torte.

A na záver to, čo pri chladničke poteší a určite vám spríjemní fungovanie v kuchyni.

Multizóna – veľmi príjemná vec v americkej chladničke. Je to priestor, ktorý môžete nastaviť ako mrazničku, ako nulovú zónu, alebo ako chladničku. Na Vianoce sa hodí na zákusky, v lete zas na zmrazenie prebytkov ovocia.

Multizona

Antibakteriálne tesnenie – zabraňuje vniku baktérií, ktoré by inak mohli kolonizovať na uskladnených potravinách. Takže má vplyv na kvalitu potravín, a preto ho má väčšina našich chladničiek.

IMG_2039

FreshGuard filter s UV žiarením – špeciálna vecička, ktorá čistí vzduch vo vnútri chladničky a pomocou UV žiarenia ničí prípadné baktérie. Ocenia hlavne tí, čo si potrpia na zrejúce syry či ryby. 😉

IMG_2051