Obľúbené 0 Porovnanie 0

Nové energetické triedy a nové energetické štítky

Od marca 2021 čaká všetky práčky, umývačky, chladničky a mrazničky na trhu zmena označenia energetickej triedy a energetických štítkov. Dôvodom nariadenia EÚ je prehľadnejšie znázornenie energetickej triedy a lepšie porovnanie spotrebičov medzi sebou. Pozrite sa s naším sprievodcom, ako sa v tom vyznať.

Čo je energetický štítok a prečo ho spotrebič má?

Energetický štítok slúži najmä pre porovnanie spotrebičov medzi sebou. Sú na ňom uvedené hodnoty, ktoré sú namerané pri laboratórnom testovaní. To má dané svoje podmienky a metodiku, ktoré sú rovnaké pre všetkých výrobcov. Výsledok je následne uvedený na energetickom štítku, aby ste mohli porovnať, či si zaobstarať túto chladničku alebo tamtú.

Energetický štítok udáva hodnoty namerané pri laboratórnom testovaní. Hodnoty v reálnom prostredí sa tak môžu trochu líšiť.

Staré energetické triedy a štítky

Keď sa pozriete na ponuku spotrebičov a ich energetickú spotrebu, samými plusmi a percentami sa to len tak hemží. Aby totiž výrobcovia odlíšili A +++ spotrebiče, ktoré sú ešte úspornejšie ako samotná hranica A +++ triedy, pridáva sa označenie "- X%". To sa ale neuvádza na energetickom štítku, takže v obchode sa môžete stretnúť s dvoma práčkami vedľa seba ktoré majú rovnaké energetické štítky s triedou A +++, ale jedna je pritom výrazne úspornejšia ako tá druhá. Kto sa v tom potom má vyznať, že?

01 SK Porovnani v ramci A+++

Nové energetické triedy a štítky

Pre objektívnejšie znázornenie, do akej miery je daný spotrebič úsporný, sa preto dalo pár chytrých hláv Európskej komisie dohromady a aktualizovali škálu energetických tried a metodiku testovania. Odpadnú tak všetky tie plusy a percentá a ostanú iba energetické triedy od A (najlepšia) až po G. Vďaka tomu bude na prvý pohľad lepšie vidieť rozdiel, či je napríklad jedna práčka úspornejšia ako tá druhá.

02 SK Porovnani stitku

Akých spotrebičov sa nové energetické štítky týkajú?

Preštítkovanie sa bude týkať všetkých umývačiek, práčok, pračkosušičiek, chladničiek a mrazničiek. Okrem sortimentu spotrebičov Beko sa to bude týkať aj svetelných zdrojov, televízorov a elektronických displejov.

03 CZ, SK, HU Spotrebice, kterych se tyka

Ako sa ma zmena energetických štítkov dotkne pri nákupe?

Na začiatku sa možno vydesíte, že kupujete práčku s energetickou účinnosťou C, keď donedávna bola "Áčková" práčka už málo. Nemusíte sa ale báť. Pri spotrebičoch Beko nedošlo so zmenou štítkov k zmene spotreby, akurát majú nanovo namerané hodnoty pridelené iné označenie energetickej účinnosti.

Pretože sa u všetkých spotrebičov nedá zmeniť energetický štítok zo dňa na deň, od novembra 2020 pri nákupe nového spotrebiča ste sa mohli stretnúť s tým, že u spotrebiča boli priložené dva rôzne energetické štítky - jeden starý a jeden nový, ktorý bude platiť od marca 2021 . Od marca 2021 budú na spotrebičoch v obchodoch nalepené už len tie nové energetické štítky.

04 SK Stejna spotreba

Zmení sa názov spotrebičov Beko?

Áno, niektoré spotrebiče Beko môžu mať iné označenie modelu. U niektorých spotrebičov ostane názov rovnaký, takže sa môže stať, že v jednej chvíli budú na stránkach Beko dva spotrebiče s rovnakým názvom. Je možné ich ale ľahko rozlíšiť podľa rozdielneho produktového čísla (tzv. SKU).

Zmenia sa funkcie spotrebičov Beko?

Čo sa týka funkcií, zmenia sa len tým správnym smerom. U nových spotrebičov funkcie ubúdať nebudú, ale naopak niektoré pribudnú. Je to taký malý bonus za zmenu energetických štítkov :-)

1200x400_SK